Ottawa Retriever Club Field Trial Results

August 29-31, 2009

OPEN ALL AGE

Judges: Dennis Harwood and Scott Adams

Placing
Dog Name                                                 
Owner                                
Handler                     
1st
FTCH Sloan of Sweetwater
Ray Smith
Ray Smith
2nd
Fever Pitch Fergie
Rick & Beverly Milheim
Rick Milheim
3rd
Biggun's Mister Bo Jangles
Wm & Betty Hoyt
Charles Dygos
4th
Black Rivers Bad Medicine
John & Anne Marshall
Anne Marshall
RCM
Jaybar Click On
Wm & Betty Hoyt
Charles Dygos
CM
Laird's Cynful Elegance
Chris & Cynthia Parkinson
Ray Smith
Dippomarsh Hard To Miss
Donald Martin
Donald Martin
Topbrass Maple Pond Dusty Road
Ken Crosby
Ken Crosby

Amateur

Judges: William Kennedy and Howard Simson

Placing
Dog Name                                                 
Owner                                
Handler                     
1st
North Of Seven
Jim Blake
Jim Blake
2nd
AFTCH Grouse of Drake's Bay
Tom Hawley & Ron LaDuke
Tom Hawley
3rd
Pilkington Power Struggle
Jill Richardson
Jill Richardson
4th
L and L's Marsh Obsession
Dennis Voigt & Fiona McKay
Dennis Voigt
RCM
Montauk's Speed of Sound
Gary Rideout
Gary Rideout
CM
Sam Chester Jack
Francois Gourbil
Jean Luc Maheux
Harley's Super Trieven Mac
R. Stainback & A. Marshall
Anne Marshall
FTCH AFTCH Pilkington Casper of Mt Granite
Gerry Burmaster
Lee Woodhouse
Pilkington Abby of Kawartha
Tony Scheller
Wm Cumming

Qualifying

Judges: William Kennedy and Howard Simson

Placing
Dog Name                                                 
Owner                                
Handler                     
1st
Springwater's Dee
Tom Sullivan
David Thompson
2nd
Baby Duck's Super Lean Road Queen
Mike LaFond
Allan Haggerty
3rd
Lucky Dux Drakehaven Hot Ticket
Andrea Carlson
Ray Smith
4th
Mjolnir's Northern Emma Pearl
Dan & Nancy Rapson
Dan Rapson
RCM
Wynflat's Kaotic Tantivy
Ann Steer
Ann Steer
CM
Crosshare's Kanaka
Byron Fritz
Charles Dygos
NMH Brimac's Take It To The Limit
Dennis Ritchie
Dennis Ritchie
Teel's Cottonwood Black Sambo
Tim Teel
Allan Haggerty
My Roots Are Black
Gary Ball
Gary Ball

Junior

Judges Trevor Dickens and Gary Ball

Placing
Dog Name                                                 
Owner                                
Handler                     
1st
Bluenorth's Rock Hard Ten
Barb Radtke
Barb Radtke
2nd
Oldsquaw's Let's Light It Up Luke
Dan & Nancy Rapson
Dan Rapson
3rd
Kapriver Lots of Cash
Jim Ling
Jim Ling
4th
Adirondac Tea For Two
Tony Zappia
Tony Zappia
RCM
Salty Paws Super Bullet
Robert Lewis
Ray Smith
CM
B-Line's Autumn Gale
Robert Wright
David Thompson
Pokolodi's Lucky Bounce
F. & J. Tassone
Charles Dygos
Bluenorth's Git'R Done Belle
Roy Vincent
Charles Dygos