Field Trial Results for Alberta Field Trial Club

Stake
Open
Dogs Entered:  40
Date:  August 21
Judges:
Rick Regamble and Diana Parsons
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                            
Handler                     
1st
Revilo's Easy Pic (new FTCH AFTCH)
Ray & Ellen Koskinen
Ray Koskinen
2nd
Stormcreek's Mia
David Yeo
Charles Dygos
3rd
FTCH AFTCH Revilo's Cutting Edge
Tom & Marg Murray
Tom Murray
4th
FTCH AFTCH Runnin's Molly B
Brian Clasby & Mickey Rawlins
Mickey Rawlins
RCM
FTCH AFTCH RDC's Jazztime Trips Ink Spot
Ron Adlington
Ron Adlington
CMs
FTCH AFTCH Fifth Avenue's Rockin' Reba
Gord & Marlene Benn
Marlene Benn
FTCH AFTCH Bulrush Yellow Bud
Ron Bischke
Ron Bischke
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  13
Date:  August 21
Judges:
John van der Lee and Laura Jones
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                            
Handler                     
1st
Canadian Cutter
Don Pollock
Don Pollock
2nd
Jazztime Trips Matte Finish
Ron Adlington
Ron Adlington
3rd
Willowrose Billy Bob
Robin & Nonie Dean
Robin Dean
4th
Grousebusters Rudy Rudy Rudy
Bruce Macdonald
Bruce Macdonald
RCM
Pokolodi's Echo
Bob Lindsay
Bob Lindsay
CMs
Atunak of Drakeheath
Al McKean
Al McKean
Magiclabs' Abe Is The One
Glenn Norton
Glenn Norton
Field of Dreams Misty
Nyles Watson
Charles Dygos
Grousebuster No Fear No Mercy
Lois Aitken
Lois Aitken
 
Stake
Open
Dogs Entered:  33
Date:  August 22
Judges:
Don Pollock and Brian Griffin
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                            
Handler                     
1st
FTCH AFTCH Runnin's Molly B
(Arline James Memorial Trophy winner)
Brian Clasby & Mickey Rawlins
Mickey Rawlins
2nd
The Spring Waters Magnum Force
Ron Malton & Irene Batson
Charles Dygos
3rd
Telgar's Herbie Fully Loaded
Gord & Marlene Benn
Gord Benn
4th
AFTCH Ram River Spring Fever
Bob & Arline James
Bob James
RCM
Maralan's C.E.O.
Al McKean
Al McKean
CMs
FTCH AFTCH RDC's Jazztime Trips Ink Spot
Ron Adlington
Ron Adlington
Maralan's Black Isle Scotty
Alastair MacKenzie
Al McKean
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  18
Date:  August 22
Judges:
Rick Regamble and Lois Aitken
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                            
Handler                     
1st
Pekisko's Firwood Connection
John Caldwell
John Caldwell
2nd
Noremacs Undertaker
Brian Griffin
Charles Dygos
3rd
Deano's Don Juan
Robin & Nonie Dean
Robin Dean
4th
Bulrush Sunny Boy
Ron Bischke
Ron Bischke
RCM
Ringnecks Rocket Man
Bill & Debbie Pogson
Debbie Pogson
CMs
Hoiss Point Ocean Steamer
Robert Handysides
Robert Handysides
Blue North's Git*r Done Belle
Roy Vincent
Charles Dygos
Remi's Northern Breeze GMH QFTR
Jim Nichols
Jim Nichols