Field Trial Results for Alberta Retriever Clubs Association

Stake
OPEN
Dogs Entered:  58
Date:  September 4th
Judges:
C Robert James & Rob Littlemore
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                            
Handler                     
1st
FTCH Tiny's Skyhawk
Dennis & Judy Harwood
Charles Dygos
2nd
The Springwaters Magnum Force
Ron Malton & Irene Batson
Charles Dygos
3rd
FC Mr Oliver D Place
Grady Peacock
Marcy Wright
4th
NMH Candlewood's High Mileage Hope
David & Marty Kress
Marty
RCM
Revilo's At Full Tilt QFTR CD
Marcy Wright
Marcy
CMs
Riveroak Vapour Trail
Judy Wilson & Mark Anderson
Colin McNicol
FTCH AFTCH Fifth Avenue's Rockin Reba
Gord & Marlene Benn
Marlene
Biggun's Mister Bo Jangles
William & Betty Hoyt
Charles Dygos
Wingbusters Indecent Proposal
Lois Aitken
Lois
 
Stake
JUNIOR
Dogs Entered:  14
Date:  September 4th
Judges:
Gordon Pettit & Jim Haskins
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                            
Handler                     
1st
Sir Captain Morgan
James & Joanne Borsberry
Jim
2nd
Grousebusters No Fear No Mercy
Lois Aitken
Lois
3rd
Grousebusters Rudy Rudy Rudy
Bruce Macdonald
Bruce
4th
Bluegoose Lightening Rose
Roy Vincent
Charles Dygos
RCM
Jazztime Trips Matte Finish
Ron Adlington
Colin McNicol
 
Stake
OPEN
Dogs Entered:  45
Date:  September 5th
Judges:
Bruce Macdonald & Glenn Norton
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                            
Handler                     
1st
FTCH AFTCH Runnin's Molly B
Mickey Rawlins & Brian Clasby
Mickey
2nd
FTCH Riveroak Turn Me Loose
Blair Down & Norm Elder
Colin McNicol
3rd
The Springwaters Magnum Force
Ron Malton & Irene Batson
Charles Dygos
4th
Sportin Nitty Gritty
Judy Bly
Judy
RCM
Taylorlab's Sugar and Spice MH
Garry & Sue Taylor
Sue
CMs
NMH Candlewood's High Mileage Hope
Dave & Marty Kress
Marty
 
Stake
QUALIFYING
Dogs Entered:  30
Date:  September 5th
Judges:
Tom Murray & Gord Pettit
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                            
Handler                     
1st
Thorvalds Blue Baby
Carl Ellingsen
Carl
2nd
Brentwood Gem's Diamonds 'N Roses
Ian Robinson
Rhonda Robinson
3rd
Bluenorth's Git'R Done Belle
Roy Vincent
Charles Dygos
4th
Briko's Digger
Garry Wikjord
Garry
RCM
Noremac's Undertaker
Brian Griffin
Brian
CMs
Win-toba's Gracie QFTR
Jim Haskins & Wendy Hanlan
Jim
MHR One In A Maximillion
Roberta Speer
Roberta
High Mileage Cool And Groovy
David & Marty Kress
Marty
Pokolodi's Lucky Bounce
Frank & Jaimie Tassone
Charles Dygos