Field Trial Results for Brandon Retriever Club

Field Trial Results for Long Point Retriever Training Club

Stake
OPEN
Dogs Entered:  60
Date:  JUNE 11-12, 2010
Judges:
Tom Hawley and Peter Martin
Placing
Dog Name                                                                  
Owner                                                    
Handler                         
1st
FTCH RPM’s Hard As A Rock
Wm and Betty Hoyt
Chuck Dygos
2nd
FTCH AFTCH Jaybar’s Madison Ave
Di Howard
Dan Devos
3rd
Stormycreek MIA
David Yeo
Chuck Dygos
4th
FTCH Sloan of Sweetwater
Ray Smith
Ray Smith
RCM
Wynflat’s GPS
Heather Stewart
Lorne Langevin
CMs
FC AFC FTCH AFTCH Adam Acres Muddy Creek
Barb and Jerry Younglove
Jerry Younglove
FC AFC FTCH AFTCH Justin Time Zoes’ Nine One One
Barb and Jerry Younglove
Jerry Younglove
FTCH Duk Dawg’s Hannah Joy MH
Stan Hughes
Lorne Langevin
Pilkington’s Caesar Augustus
John Unruh
John Unruh
AFTCH Pilkington’s Power Struggle
Jill Richardson
Jill Richardson
FTCH AFTCH Mjolnir Bluebill of Allanport
Scott Adams
Scott Adams
FTCH Buckshot’s Rock Your World
Alma Lalley and Judy Rasmussen
Kevin Cheff
Dr Woody
Wayne Dodson
Wayne Dodson

 

Stake
AMATEUR
Dogs Entered:  48
Date:  JUNE 12-13, 2010
Judges:
Howard Simson and Dennis Harwood
Placing
Dog Name                                                                  
Owner                                                    
Handler                         
1st
AFTCH HRCH L&L’s First Round Draft Pick
Lee Woodhouse
Lee Woodhouse
2nd
AFTCH Pekisko’s Round Midnight
Darlene and Dave Broomhead
Dave Broomhead
3rd
AFTCH Flatland’s Sledgehammer
Connie and Bill Swanson
Connie Swanson
4th
AFTCH Flatland’s Locked and Loaded
Connie and Bill Swanson
Connie Swanson
RCM
FTCH AFTCH Eba’s Cash Investment
Jim Ling
Jim Ling
CMs
FTCH AFTCH Mjolnir Bluebill of Allanport
Scott Adams
Scott Adams
Valencia’s Black Kate MH
Gary and Chris Mason
Gary Mason
FC AFC FTCH AFTCH Adam Acres Muddy Creek
Barb and Jerry Younglove
Jerry Younglove
FC AFC FTCH AFTCH Justin Time Zoes’ Nine One One
Barb and Jerry Younglove
Jerry Younglove

 

Stake
QUALIFYING
Dogs Entered:  23
Date:  JUNE 12TH, 2010
Judges:
Barb Younglove and Tony Scheller
Placing
Dog Name                                                                  
Owner                                                    
Handler                         
1st
Baypoint’s A-Ford-Able Megan
Donna Woolham
Dan Devos
2nd
Seaside Marsh Ghillie
Dennis Voigt and Fiona McKay
Dennis Voigt
3rd
Northbay’s Lucky Day
Robert and Amy Sue Franey
Dan Devos
4th
Salty Paws Super Bullet
Robert Lewis
Kevin Cheff
RCM
Bline Belle’s Autumn Gale
Robert Wright
Al Haggerty
CMs
Bluegoose Lighten Up
Ron and Leona Modesto
Chuck Dygos
Pokolodi’s Lucky Bounce
Frank Tassone
Frank Tassone

 

Stake
JUNIOR
Dogs Entered:  17
Date:  JUNE 13TH, 2010
Judges:
Ron Craig and Medie Robinson
Placing
Dog Name                                                                  
Owner                                                    
Handler                         
1st
Honeywood’s Ready To Rumble
Diana Beatty
Diana Beatty
2nd
The Springwater’s Rippin Reba
Chris and Gary Mason
Lorne Langevin
3rd
The Springwater’s Hayden’s Buddy
Mark Cook
Lorne Langevin
4th
Bluegoose Lighten Up
Ron and Leona Modesto
Chuck Dygos
RCM
Baypoint’s Licorice Twist
Shirley Greener
Shirley Greener
CM
Field of Dreams Misty
Nyles Watson
Chuck Dygos