Field Trial Results for Brandon Retriever Club

Field Trial Results for South Western Retriever Training Club

Stake
Open 1
Dogs Entered:  39
Date:  May 13-14, 2010
Judges:
Scott Adams & James Green
Placing
Dog Name                                                                             
Owner                              
Handler                        
1st
FTCH AFTCH Mjolnir's Arwen Evenstar
Peter & Judy Mottola
Charles Dygos
2nd
Gahonks Over the Limit
Richard Deeds
Dave Thompson
3rd
Wynflat's GPS
Heather Stewart
Lorne Langevin
4th
Laird's Cynful Wisdom
Christoper & Cynthia Parkinson
Kevin Cheff/Ray Smith
RCM
Bluenorth's Tessmanian Devil
Lee Woodhouse
Ray Smith
CM
Magnolia Run's Rooster Booster
Ron McGrogan
Charles Dygos
FTCH RPMs Hard as a Rock
William & Betty Hoyt
Charles Dygos
AFC Jaybar's Click On
William & Betty Hoyt
Charles Dygos
 
Stake
Open 2
Dogs Entered:  48
Date:  May 15-16, 2010
Judges:
Trevor Dickens & David Thompson
Placing
Dog Name                                                                             
Owner                              
Handler                        
1st
Pekisko's Round Midnight
Dave & Darlene Broomhead
Darlene Broomhead
2nd
FTCH AFTCH Mjolnir's Arwen Evenstar
Peter & Judy Mottola
Charles Dygos
3rd
Buckshots Rock Your World
Alma Lalley & Judy Rasmusson
Kevin Cheff
4th
AFC Jaybar's Click On
William & Betty Hoyt
Charles Dygos
RCM
L and L's Cowboy Up
Shirley Greener
Lorne Langevin
CM
Pozzy's In Cahoots
Gerry Pozzebon & Andrea Meisse
Gerry Pozzebon
RPM Trip
Nyles Watson
Charles Dygos
No Strings Attached
Carl Clarke
Allan Haggerty
AFTCH TML's Light the Lamp
William Kennedy
William Kennedy
Patton's Colt 45
Michael Spurlock
Dan Devos
 
Stake
Amateur
Dogs Entered:  33
Date:  May 15-16, 2010
Judges:
Chris Bayles & Ken Crosby
Placing
Dog Name                                                                             
Owner                              
Handler                        
1st
Topbrass Smooth as Silk, MH WCX
Medie Robinson
Owner
2nd
After Five
Jim Dorobek
Owner
3rd
AFTCH TML's Light the Lamp
William Kennedy
Owner
4th
The High Roller
Richard Dresser
Owner
RCM
AFTCH Pilkington's Power Struggle
Jill Richardson
Owner
CM
Wynflat's GPS
Heather Stewart
Owner
Springwaters Magnum Force
Ron Malton
Owner

 

Stake
Qualifying
Dogs Entered:  18
Date:  May 15, 2010
Judges:
Gary Ball & Jane Thompson
Placing
Dog Name                                                                             
Owner                              
Handler                        
1st
Flatlands Tara
Larry & Jenny DeLeemans
Larry DeLeemans
2nd
Baypoints A-Ford-Able Megan
Donna Wolham
Dan DeVos
3rd
Bline Belle's Autumn Gale Storm
Robert Wright
Allan Haggerty
4th
Kapriver Lots of Cash
Jim Ling
Owner
RCM
Baypoint's My Girl
Grady Hartzog
Dan DeVos
CM
Redlion's Notorious
A. & Z. Melhus & J. Pappler
Lorne Langevin
Bluenorth's Git'r Done Belle
Roy Vincent
Charles Dygos
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  11
Date:  May 16, 2010
Judges:
Gary Ball & Jane Thompson
Placing
Dog Name                                                                             
Owner                              
Handler                        
1st
Bluegoose's Lighten Up
Ron & Leona Modesto
Chuck Dygos
2nd
Field of Dreams Misty
Nyles Watson
Chuck Dygos
3rd
The Springwater's Rippin Reba
Gary & Chris Mason
Lorne Langevin
4th
Kapriver Ramblin Rozy
Marc Lagerge
Kevin Cheff
RCM
Magiclabs Abe is the One
Glen Norton
Charles Dygos
RCM
Field of Dreams Early Morning Riser
Dennis Harwood
Chuck Dygos
CM
Baypoint's Licorice Twist
Shirley Greener
Owner
 
Elmingo's Prime Suspect
Jill Chalmers
Allan Haggerty
 
Tealcreek High Tyde Coot
Dona & Donald Martin
Kevin Cheff