Field Trial Results for Brandon Retriever Club

Stake
Open All Age
Dogs Entered:  24
Date:  June 4, 2011
Judges:
Glenn Norton and Chandra McDougald
Placing
Dog Name                                                                            
Owner                                                               
Handler                         
1st
FTCH AFTCH Ottercreek's Gryphon
Larry Baker
Larry Baker
2nd
FTCH AFTCH Pilkington's Casper of Mt. Granite
Gerry Burmaster
Gerry Burmaster
3rd
Delta Marsh Dixie Chick QFTR
Ross Peden
Ross Peden
4th
FTCH AFTCH Blackwatch Son of a Gunn
Charlie Perkins
Charlie Perkins
RCM
FTCH AFTCH NMH Taylorlab's True Blue
Garry and Sue Taylor
Lynn Troy
CMs
Springbrook's Beast of the East
Robert Stanton
Lynn Troy
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  10
Date:  June 4, 2011
Judges:
Fred Benjaminson and Tom Sandberg
Placing
Dog Name                                                                            
Owner                                                               
Handler                         
1st
Win-toba's Milt Stegall
Kevin Howarth & Gail Komadoski
Gail Komadoski
2nd
Bluegoose's Double Deal
Chandra McDougald
Rob McDougald
3rd
Watersedge Semper-Fi
Colin McMichael
Colin McMichael
 
Stake
Open All Age
Dogs Entered:  22
Date:  June 5, 2011
Judges:
Rob McDougald and Phil MacMillan
Placing
Dog Name                                                                            
Owner                                                               
Handler                         
1st
FTCH AFTCH Ottercreek's Gryphon
Larry Baker
Larry Baker
2nd
Malk's Big River BMK
George Malkataris
George Malkataris
3rd
Delta Marsh Dixie Chick QFTR
Ross Peden
Ross Peden
4th
FTCH AFTCH Blackwatch Son of a Gunn
Charlie Perkins
Charlie Perkins
RCM
FTCH AFTCH NMH Taylorlab's True Blue
Garry & Sue Taylor
Lynn Troy
CMs
Poplarbluff's Magic Kangaroo
Lynn Troy
Lynn Troy
Springbrook's Beast of the East
Robert Stanton
Lynn Troy
Chasin the Czar of Riveroak Qftr JH WC
Suzanna Kilty
Lynn Troy
Touch of class
Marilyn Hunter
Neil Hunter
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  10
Date:  June5, 2011
Judges:
Chandra McDougald and Ron Taylor
Placing
Dog Name                                                                            
Owner                                                               
Handler                         
1st
Magiclab's Abe is the One
Glenn Norton
Glenn Norton
2nd
Castile Creeks's Mr. Independence
Ed Sehn
Ed Sehn
3rd
Riveroak Kolsvartur
Fred Benjaminson
Fred Benjaminson
4th
Win-toba's Milt Stegall
Kevin Howarth & Gail Komodoski
Gail Komodoski
RCM
Wyldfire's Flames are Roaring
Charlene Couch
Charlene Couch
CMs
Assiniboine's Guess Who
Ron MacKenzie
Ron MacKenzie