Field Trial Results for Vancouver Island Retriever Club

 
Stake
Open I
Dogs Entered:  16
Date:  October 15, 2011
Judges:
Bob James & Graham Tyler
Placing
Dog Name                                                                            
Owner                                                               
Handler                         
1st
FTCH AFTCH Apex Rollicking Riley
Ted & Katherine Haughton
Ted Haughton
2nd
FTCH AFTCH Walk On The Wild Side
James & Sherrylynn Swanson
Jim Swanson
3rd
FTCH AFTCH Maralan’s Kids Wanna Rock JFTR QFTR
Ian & Debby Montgomery
Ian Montgomery
4th
Mistr Mike
Wes & Bev Place
Wes Place
RCM
Noremacs Undertaker
Brian Griffen
Brian Griffen
CMs
FTCH AFTCH Fifth Avenue’s Rockin Reba
Gord & Marlene Benn
Marlene Benn
FTCH Castile Creeks Rivers Ripple
Daniel Shnitka & Birgit Juergensen
Rick Regamble
 
Stake
Open II
Dogs Entered:  23
Date:  Oct 16, 2011
Judges:
Ray Oolevaar & Debby Montgomery
Placing
Dog Name                                                                            
Owner                                                               
Handler                         
1st
FTCH Castile Creeks Rivers Ripple
Daniel Shnitka & Birgit Juergensen
Rick Regamble
2nd
FTCH AFTCH Walk On The Wild Side
James & Sherrylynn Swanson
Jim Swanson
3rd
FTCH AFTCH Fifth Avenue’s Rockin Reba
Gord & Marlene Benn
Marlene Benn
4th
Noremacs Undertaker
Brian Griffen
Brian Griffen
RCM
Pekisko’s Firwood Connection
John Caldwell
John Caldwell
CMs
Ram River Khaki Kayla
C. Robert James
Robert James
AFTCH Miss Elberta’s Decision
Robert & Sara Harmon
Bob Harmon
Dream Dancin
Ben Jackson
Rick Regamble
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  14
Date:  Oct. 15, 2011
Judges:
Ralph Ridley & Louise Roberts
Placing
Dog Name                                                                            
Owner                                                               
Handler                         
1st
Atunak of Drakeheath
Albert McKean
Al McKean
2nd
Molly’s Mis Olympic Sophie
Rod Spence
Rod Spence
3rd
NMH GMH CH Coastalight Mistaya Scout CD MH WCX
Judy Teskey
Judy Teskey
4th
Barfly’s Deadly Aim
Brian Griffin
Brian Griffen
RCM
Cedarbrae’s Kona Gold MH
James Girvan & Tracy Griffen
Tracey Griffen
CMs
Pekisko’s Firwood Connection
John Caldwell
John Caldwell
Prairiestorm Rich Rayasunshine MH WCI
Doug & Brenda Richmond
Doug Richmond
NMHGMH Elmingo’s Pacific Eider WCX MH
John Hatfield
John Hatfield
Brentwood Gem’s One Too Many
Peter & Hope Roberts
Hope Roberts
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  6
Date:  Oct. 16, 2011
Judges:
John Hatfield & R. Bouveur
Placing
Dog Name                                                                            
Owner                                                               
Handler                         
1st
Barfly’s Deadly Aim
Brian Griffen
Brian Griffen
2nd
Wind River Rascal
Albert McKean
Al McKean
3rd
One More Round
James Swanson
Jim Swanson
4th
Sagewood’s Dynamo
John Caldwell
John Caldwell
RCM
Ironwood’s Ruskin Row
David Stevens & Carolyn Orchard
David Stevens