Field Trial Results for Vancouver Island Retriever Club

 
Stake
Open
Dogs Entered:  26
Date:  April 21, 2012
Judges:
Ray Ooievaar & Ian Montgomery
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
Heads Up Tracks in the Taiga JHR WCI
Judith Myers
Judith Myers
2nd
Upon the Wings of an Answered Prayer
Bill & Micki Petrovish
Bill Petrovish
3rd
Maralan’s Blackisle Scotty
Alastair MacKenzie
Alastair MacKenzie
4th
FTCH Castile Creeks Rivers Ripple
Daniel Schnitka & Brigit Juergensen
Daniel Schnitka
RCM
Mistr Mike
Wes Place
Wes Place
CMs
FTCH AFTCH Waterstrike Ramblin Bramble
Daniel Schnitka & Brigit Juergensen
Brigit  Juergensen
Jazztime Trips Matte Finish
Ron Adlington
Ron Adlington
Ram River Khaki Kayla
Robert James
Robert James
Glenelm’s Rapid Fire
Susan Shearer
Gary Randall
Noremacs Undertaker
Brian Griffin
Brian Griffin
Telgar’s Herbie Fully Loaded
Gordon & Marlene Benn
Gord Benn
FTCH AFTCH Bulrush Yellow Bud
Ron Bischke
Ron Bischke
FTCH AFTCH DRC’s Jazztime Trips Ink Spot
Ron Adlington
Ron Adlington

 

Stake
Qualifying
Dogs Entered:  9
Date:  April 21, 2012
Judges:
Debby Montgomery & Tracey Griffen
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
Barfly’s Deadly Aim
Brian Griffin
Brian Griffin
2nd
Bulrush Dozer
Ron Bischke
Ron Bischke
3rd
One More Round
James Swanson
James Swanson
4th
Sagewood’s Dynamo
John Caldwell
John Caldwell
RCM
NMH GMH CH Coastalight Mistaya Scout
Judy Teskey & Wendy Tisediall
Judy Teskey

 

Stake
Open
Dogs Entered:  29
Date:  April 22, 2012
Judges:
Jim Swanson & Ted Haughton
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
Upon the Wings of an Answered Prayer
Bill & Micki Petrovish
Bill Petrovish
2nd
FTCH AFTCH Fifth Avenue’s Rippin Reba
Gordon & Marlene Benn
Marlene Benn
3rd
Noremacs Undertaker
Brian Griffin
Brian Griffin
4th
Jazztime Trips Matte Finish
Ron Adlington
Ron Adlington
RCM
FTCH AFTCH Waterstrike Ramblin Bramble
Daniel Schnitka & Brigit Juergensen
Brigit  Juergensen

 

Stake
Junior
Dogs Entered:  6
Date:  April 22, 2012
Judges:
Ray Ooievaar & Bob Harmon
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
One More Round
James Swanson
James Swanson
2nd
High Roller Ocean Daze
David Douglas
David douglas
3rd
Prairiestorm Coastal Connexion
Linda Page
Linda Page
4th
Sagewood’s Dynamo
John Caldwell
John Caldwell
RCM
Ironwood Hot Chocolate
Allan Lanigan
Allan Lanigan