Field Trial Results for Northern Ontario Retriever Association

Stake
Open
Dogs Entered:  62
Date:  Aug 2/12
Judges:
Peter Mottola & Gerry Pozzebon
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
Handjems Artful Dodger
Alma Lalley & Judy Rasmuson
Ray Smith
2nd
Baby Ducks Zipped in Yellow
Richard Deeds
Richard Deeds
3rd
AFTCH FTCH Land L's Cowboy Up
Shirley Greener
Lorne Langevin
4th
AFTCH The Springwaters Rippin Reba
Gary & Chris Mason
Lorne Langevin
RCM
AFTCH Tealcreek High Tyde Cooter
Donald & Dona Martin
Dona Martin
CMs
FTCH AFTCH Jaybar Madison Avenue
Di Howard
Dan DeVos
NFTCH AFTCH Oakridgertvr Going All The Way
Lorraine Hare
Lorne Langevin
Mjolnir Rip Roarin To Davadar
David & Darlene Broomhead
Ray Smith
 
Stake
Amateur
Dogs Entered:  43
Date:  August 3/12
Judges:
Scott Adams & John Mairs
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
FC AFC FTCH AFTCH Adam Acres Muddy Creek
Jerry & Barbara Younglove
Jerry Younglove
2nd
AFC Glen Lake Black Kirsty MH
Gail & Scotty Seward
Scotty Seward
3rd
Baypoint's Hit and Miss
Lorraine Hare
Lorraine Hare
4th
AFTCH HRCH L & L's First Round Draft Pick
Lee Woodhouse
Lee Woodhouse
RCM
AFTCH TML's Light The Lamp
William Kennedy
William Kennedy
CMs
AFTCH The Springwaters Rippin Reba
Gary & Chris Mason
Heather Stewart
NFTCH AFTCH Oakridgertvr Going All The Way
Lorraine Hare
Lorraine Hare
Goldrocket's Teddy
Richard Dresser & John Weichli
Richard Dresser
FC AFC FTCH AFTCH L and L's Just A Gigolo
Howard Simson & Lise Langlois
Howard Simson
Pleasant River Bufflehead
John & Anne Marshall
Anne Marshall
AFTCH The High Roller
Richard Dresser
Richard Dresser
FTCH Claddagh's Mautical Tyme
Stephen & Peggy Roegiers
Stephen Roegiers
FTCH AFTCH Wynflat's GPS
Heather Stewart
Heather Stewart
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  21
Date:  August 3/12
Judges:
Dave Beacock & Tom Dalton
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
Mjolnir's True Grit
Peter & Judy Mottola
Charles Dygos
2nd
Bluenorth's All Revved Up
Boyd Rutledge
Boyd Rutledge
3rd
Dtuchman's Creek Lady
Jim & Sheila Andrews
Jim Andrews
4th
Bear Country Trapper
Wally Weber
Dan DeVos
RCM
The Wheeler Dealer
Richard & Connie Dresser
Ray Smith
CMs
Luckydux Gave Her Mama Forty Quacks
Andrea Carlson
Ray Smith
Bluegoose Little Clea
Charles Dygos
Charles Dygos
Tarnation Rush
Jim Ling
Jim Ling
Moonshine's Whitewater Rapid
Mary Bixby
Ray Smith
Sweetwaters Prize Possession
Charles Dygos
Charles Dygos
FRR's Little Tart
Lori Walsh
Lori Walsh
K O Punch Semper Fi Ernie
Richard & Beverly Davis
Charles Dygos
Seaside Wysiwyg
Dennis Voigt & Fionna McKay
Dennis Voigt
Dana's Keena of Longpoint
Vera Aherne
Dan DeVos
Mjolnir's John Deere
Jim & Sheila Andrew
Jim Andrew
Glen Lake F-One-O-Wonder
Gail & Scotty Seward
Scotty Seward