Field Trial Results for Long Point Retriever Training Club

Stake
Open
Dogs Entered: 32 
Date: June 8-9 2012  
Judges:
William Cumming Ross Peden
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
FTCH AFTCH Wynflat’s G.P.S.
Heather Stewart
Lorne Langevin
2nd
FTCH L&L’s Cowboy Up
Shirley Greener
Lorne Langevin
3rd
FTCH AFTCH Jaybar’s Madison Avenue
Di Howard
Di Howard
4th
NAFTCH FTCH Flatlands Sledgehammer
Connie Swanson
Connie Swanson
RCM
Baypoints Ms Frenchy
Laurent Leblanc
Laurent Leblanc
CMs
The Springwaters Mister Y of Tamsu
John Mairs
Lorne Langevin
Sunrise Over Coletta Bay
Garth Clark
Garth Clark
 
Stake
Owner Handler Amateur
Dogs Entered: 29    
Date: June 9-10 2012    
Judges:
Ken Crosby Jill Richardson
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
NAFTCH FTCH Flatlands Sledgehammer
Connie Swanson
Connie Swanson
2nd
FTCH AFTCH Wynflats G.P.S.
Heather Stewart
Heather Stewart
3rd
NFTCH AFTCH Oakridgrtvr Going All The Way
Lorraine Hare
Lorraine Hare
4th
AFTCH HRCH L&L’s First Round Draft Pick
Lee Woodhouse
Lee Woodhouse
RCM
AFTCH The Springwaters Rippin Reba  
Gary & Chris Mason
Gary Mason
CMs
Flatlands Tara
Larry & Jenny DeLeemans
Larry DeLeemans
Mjolnir Rip Roarin To Davadar
Dave & Darlene Broomhead
Darlene Broomhead
Creekside Sassy Sally
Martin Pinder
Martin Pinder
Bluenorth’s Tessmanian Devil
Lee Woodhouse
Lee Woodhouse
Sunrise Over Coletta Bay
Garth & Susan Clark
Gar Clark
High Mileage By Golly
Stan Hughes
Stan Hughes
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:    13   
Date: June 9, 2012
Judges:
Trevor Dickens and Ron Deptuck
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
Baypoints Any Given Sunday
Shawn Graddy
Dan Devos
2nd
The Springwaters Mister Y of Tamsu
John Mairs
Lorne Langevin
3rd
Baypoints Bayou Bob
Bob Cottrell
Bob Cottrell or Dan Devos
4th
Jaybars As The Crow Flies
Stan Hughes Joan Van Damme
Stan Hughes
RCM
Dutchman’s Creek Lady
Jim & Sheila Andrew
Lorne Langevin
CMs
Glenview’s Making The Cut
Hubert Shank
Lorne Langevin
Wimberway’s UR Kodiak Kodi
Barry Nelson
Sandie Bond
Kapriver Canada Idyl
Larry Coe
Larry Coe
 
Stake
Junior
Dogs Entered:   14    
Date:    June 10, 2012   
Judges:
Trevor Dickens and Jill Chalmers
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
Candlewood’s Show Girl
Barry Nelson
Sandie Bond
2nd
Dutchman’s Creek Lady
Jim & Sheila Andrew
Lorne Langevin
3rd
Bluenorth’s All Revved Up
Boyd Rutledge & Guylaine Mailloux   
Boyd Rutledge
4th
Mjolnir’s John Deere
Jim & Sheila Andrew
Jim Andrew
RCM
The Blonde Vixen Of Gunstock
Peter & Judy Mottola
Peter Mottola
CMs
FRR’s Little Tart
Lori Walsh
Lori Walsh
Marsh Grass Jewel
Larry & Jenny DeLeemans
Jenny DeLeemans
Dana’s Keena Of Long Point
Vera Aherne
Dan Devos
Bear Country Trapper
Wally Weber
Dan Devos