Field Trial Results for York Retriever Field Trial Club

Stake
OPEN
Dogs Entered:  28
Date:  JUNE 21-22, 2012
Judges:
Skp L. Snow and Jim Andrew
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
AFTCH GRACES DIVINE DESTINY
Gerry Burmaster
Gerry Burmaster
2nd
FTCH AFTCH WYNFLAT'S G.P.S.
Heather Stewart
Lorne Langevin
3rd
FTCH L and L's COWBOY UP
Shirley Greener
Lorne Langevin
4th
AFTCH HRCH L&L's FIRST ROUND DRAFT PICK
Lee Woodhouse
Lee Woodhouse
RCM
NFTCH AFTCH OAKRIDGERTVR GOING ALL THE WAY
Lorraine Hare
Lorne Langevin
CMs
BLUENORTH'S TESSMANIAN DEVIL
Lee Woodhouse
Lee Woodhouse
ONE TOO MANY SCOTCH ON THE ROX
Alison Petrie
Dave Thompson
AFTCH TEALCREEK HIGH TYDE COOT
Dona and Donald Martin
Donald Martin
FTCH AFTCH PILKINGTON'S POWER STRUGGLE
Jill Richardson
Jill Richardson
PLAYING WITH DYNAMITE
Greg McInnis
Dave Thompson
AFTCH BLUENORTH'S TUMBLING DICE
Ted and Cynthia Gadawski
Ted Gadawski
AFTCH BLUENORTH'S COSMIC HURRICANE
Ted and Cynthia Gadawski
Ted Gadawski
KAPRIVER LOTS OF CASH
Jim Ling
Jim Ling
FTCH KAPRIVER EMMY LU
Vic Ricci
Dave Thompson
AFTCH THE SPRINGWATERS RIPPIN REBA
Gary and Chris Mason
Lorne Langevin
 
Stake
AMATEUR
Dogs Entered:  29
Date:  June 23, 2012
Judges:
A. Gerald Burmaster and Ronald J. Deptuck
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
FTCH HRCH L&L's FIRST ROUND DRAFT PICK
Lee and Lori Woodhouse
Lee Woodhouse
2nd
GAHONK'S OVER THE LIMIT
Richard Deeds
Richard Deeds
3rd
PILKINGTON's MY LIL SECRET
Chris Mason
Chris Mason
4th
SPRINGWATER'S AMBER OF CROSSHARE
Ron Malton and Irene Batson
Ron Malton
RCM
BLUENORTH'S TESSMANIAN DEVIL
Lee Woodhouse
Lee Woodhouse
CMs
BAYPOINT'S HIT AND MISS
Lorraine Hare
Lorraine Hare
FLATLAND'S TARA
Larry and Jenny DeLeemans
Jenny DeLeemans
KAPRIVER LOTS OF CASH
Jim Ling
Jim Ling
FTCH L and L's COWBOY UP
Shirley Greener
Lorraine Hare
 
Stake
QUALIFYING
Dogs Entered:  15
Date:  June 23, 2012
Judges:
John F. Hamilton and Larry R. Coe
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
PILKINGTON'S PERSPICACITY
Jill Richardson
Dave Thompson
2nd
DUTCHMAN'S CREEK LADY
Jim and Sheila Andrew
Jim Andrew
3rd
EBENEZER'S EREBYS ENCHANTRESS
Anna Morrison-Scott
Anna Morrison-Scott
4th
3R's MISTER CROSS YOUR T'S
Fred Kampo
Kevin Cheff
RCM
ADIRONDAC HOCUS POCUS
Carol M. Lantiegne
Dave Thompson
CMs
EBENEZERS ELEVEN THIRTY
Eden Beardsall
Eden Beardsall
THE SPRINGWATER RUN FOR THE CURE
Dennis and Cheryl Ritchie
Dennis Ritchie
BLUENORTH'S ALL REVVED UP
Boyd Rutledge and Guylaine Mailloux
Boyd Rutledge
 
Stake
JUNIOR
Dogs Entered:  13
Date:  June 24, 2012
Judges:
Anna P. Morrison-Scott and Martin Pinder
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
MJOLNIR'S JOHN DEERE
Jim and Sheila Andrew
Jim Andrew
2nd
PILKINGTON HEY HEY MOMA
Alison Petrie
Dave Thompson
3rd
MARSH GRASS JEWEL
Larry and Jenny DeLeemans
Jenny DeLeemans
4th
AJTOP CRUISIN WITH THE PIRATE
Tom Sullivan
Dave Thompson
RCM
DUTCHMAN'S CREEK LADY
Jim and Sheila Andrew
Jim Andrew
CMs
LEFTY'S LAST STRAW
James Dorobe3k
Kevin Cheff
BLUENORTH'S ALL REVVED UP
Boyd Rutlledge and Guylaine Mailloux
Jim Andrew
JERRYRU'S CROWNING GLORY
Ruth M. Beach
Marvin Calhoun
FRR's LITTLE TART
Lori Walsh
Kevin Cheff