Field Trial Results for Niagara Peninsula Retriever Training Club

Stake
Open
Dogs Entered:  35
Date:  May 4, 2012
Judges:
Skip Snow & Chris Bayles
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
FTCH RPM HARD AS A ROCK
WILLIAM HOYT
CHUCK DYGOS
2nd
FTCH AFTCH MJOLNIR'S DANA OF LONG POINT
VERA AHERNE
DAN DEVOS
3rd
FTCH AFTCH SHE:KON KAWERA HON:TSI
JIM GREEN
JIM GREEN
4th
AFTCH BLUENORTH'S COSMIC HURRICANE
TED GADAWSKI
TED GADAWSKI
RCM
AFTCH FTCH PILKINGTON'S POWER STRUGGLE
JILL RICHARDSON
JILL RICHARDSON
CMs
FTCH L AND L'S COWBOY UP
SHIRLEY GREENER
LORNE LANGEVIN
THE SPRINGWATER'S RIPPIN REBA JFTR
CHRIS/GARY MASON
LORNE LANGEVIN
BLUEGOOSE'S LIGHTEN UP
RON/LEONA MODESTO
CHUCK DYGOS
FTCH DOWNTOWN SMACKEN AROUND
DONNA WOOLHAM
DAN DEVOS
BLUENORTH'S GIT'R DONE BELLE
ROY VINCENT
CHUCK DYGOS
PLAYING WITH DYNAMITE
GREG MACINNIS
DAVE THOMPSON
 
Stake
AMATEUR
Dogs Entered:  27
Date:  MAY 5, 2012
Judges:
HOWARD SIMSON & RON CRAIG
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
THE SPRINGWATER'S RIPPIN REBA
CHRIS/GARY MASON
GARY MASON
2nd
BABY DUCKS VOO DOO THING
AL CUSTERS
AL CUSTERS
3rd
FTCH AFTCH PILKINGTON'S POWER STRUGGLE
JILL RICHARDSON
JILL RICHARDSON
4th
AFTCH BLUENORTH'S COSMIC HURRICANE
TED/CYNTHIA GADAWSKI
TED GADAWSKI
RCM
L AND L'S COWBOY UP
SHIRLEY GREENER
SHIRLEY GREENER
CMs
FTCH AFTCH TOPBRASS SMOOTH AS SILK
MEDIE ROBINSON
MEDIE ROBINSON
PILKINGTON'S MY LIL SECRET MH
GARY/CHRIS MASON
CHRIS MASON
 
Stake
QUALIFYING
Dogs Entered:  22
Date:  MAY 6, 2012
Judges:
DONA MARTIN & CHRIS BAYLES
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
MAXFLY'S HANNA STORM
RICK CARDINAL
CHUCK DYGOS
2nd
THE SPRINGWATER'S MISTER Y OF TAMSU
JOHN MAIRS
JOHN MAIRS
3rd
PILKINGTON'S KAYTE 2 OF FORTY HILLS
RANDY SEIP
RANDY SEIP
4th
FIELD OF DREAMS MISTY
NYLES WATSON
CHUCK DYGOS
RCM
SHURMARK'S GREAT AND POWERFUL JFTR JH
DAVE BEACOCK
LORNE LANGEVIN
CMs
NIGHTWATCH NAVIGATOR II
TOM STASIEROWSKI
TOM STASIEROWSKI
BAYPOINT'S ANY GIVEN SUNDAY
SHAWN GRADDY
DAN DEVOS
PILKINGTON'S PERSPICACITY
JILL RICHARDSON
DAVE THOMPSON
SPRINGWATER'S TROYS CHANCE
BOSKO CENIC
BOSKO CENIC
BAYPOINT'S PARK AVENUE
DI HOWARD
DAN DEVOS
NORTHERN TROOPER
LIONEL CONACHER
LORNE LANGEVIN
 
Stake
JUNIOR
Dogs Entered:  15
Date:  MAY 5, 2012
Judges:
ORLEY HAMILTON & FRANK TASSONE
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                
Handler                     
1st
BEAR COUNTRY TRAPPER
WALLY WEBER
DAN DEVOS
2nd
BLUENORTH'S ALL REVVED UP
BOYD RUTLEDGE
LORNE LANGEVIN
3rd
DANA'S KEENA OF LONG POINT
VERA AHERNE
DAN DEVOS
4th
LOCK FIVES TEXAS DUCK
ZACK BOGOSIAN
DAVE THOMPSON
RCM
DUTCHMAN'S CREEK LADY
JIM/SHEILA ANDREW
LORNE LANGEVIN
CMs
K O PUNCH SEMPER FI ERNIE
RICHARD/BEVERLEY DAVIS
CHUCK DYGOS