Field Trial Results for Ottawa Retriever Club

Stake
OPEN
Dogs Entered:  30
Date:  Aug. 23-24, 2013
Judges:
Jim Ling and Rick Cardinal
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                    
Handler                                  
1st
AFTCH Flatlands Locked N Loaded
Bill & Connie Swanson
Connie Swanson
2nd
Baby Duck's Voo Doo Thing
Al Custers
Al Custers
3rd
FTCH Alexus - Pursuit of Perfection
Lynn & Robert Kimball
Ray Smith
4th
FTCH Elmingo's Prime Suspect
Jill Chalmers
Kevin Cheff
RCM
Pleasant River Seaduck
John & Anne Marshall
Anne Marshall
CMs
FTCH AFTCH Springwater's Amber of Crosshare
Ron Malton & Irene Batson
Dave Thompson
FTCH Handjems Artful Dodger
Alma Lalley & Judy Rasmusen
Ray Smith
Limey's Maksim of Dogleg
Karen Spencer
Ray Smith
Bluenorth's All Revved Up
Guylaine Mailloux & Boyd Rutledge
Boyde Rutledge
Playing With Dynamite
Greg MacInnis
Dave Thompson
Gahonk's Over The Limit
Richard Deeds
Richard Deeds
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  13
Date:  August 24, 2013
Judges:
Dennis Voigt & Dona Martin
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                    
Handler                                  
1st
Sweetwater Ten Deuce All In
Howard Simson & Lise Langois
Kevin Cheff
2nd
FRR's Little Tart
Lori Walsh
Lori Walsh
3rd
The Wheeler Dealer
Richard Dresser
Ray Smith
4th
Three Points Prodigal Son
William Kennedy
Bill Kennedy
RCM
Luckydux Gave Her Momma Forty Quacks
Andrea Carlson
Ray Smith
CMs
Moonshine's Whitewater Rapid
Mary Bixby
Kevin Cheff
Creek Side's Mr Wiley
Warren Price
Don Little
CK's Beacon
Lasal & Nancy Banty
Don Little
 
Stake
AMATEUR
Dogs Entered:  25
Date:  Aug. 24-25, 2013
Judges:
Lee Woodhouse & Gary Mason
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                    
Handler                                  
1st
Jumpin Joan Flash
Al Moroz
Al Moroz
2nd
Glenview's Making The Cut
Hubert Shank
Jim Andrew
3rd
NAFTCH FTCH AFTCH Flatlands Sledgehammer
Bill & Connie Swanson
Connie Swanson
4th
Rough And Rowdy Redneck
Donald & Dona Martin
Donald Martin
RCM
FTCH AFTCH Tealcreek High Tyde Coot
Dona & Donald Martin
Donald Martin
CMs
Pleasant River Seaduck
John & Anne Marshall
Anne Marshall
Bluenorth's All Revved Up
Guylaine Mailloux & Boyd Rutledge
Boyd Rutledge
 
Stake
JUNIOR
Dogs Entered:  7
Date:  Aug. 25, 2013
Judges:
Dennis Voigt & Dona Martin
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                                    
Handler                                  
1st
Windcrest's Game On
Connie Swanson
Connie Swanson
2nd
Dakota Creek Teal of Allanport
Scott Adams
Scott Adams
3rd
Crampton's Brown Sugar JH SH
Martin Pinder
Martin Pinder