Field Trial Results for Logan Lake Retriever Club

Stake
Open
Dogs Entered:  27
Date:  June 21-22 2013
Judges:
Mickey Rawlins & Donn Hall
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
FTCH Runnins Lady Known as Lou
Judy Wilson
Colin McNicol
2nd
Ram River Michichi News
Bob James
Bob James
3rd
FTCH Castile Creeks Rivers Ripple
Daniel Shnitka & Birgit Juergensen
Daniel Shnitka
4th
FTCH AFTCH Noremac's Undertaker
Brian Griffin
Brian Griffin
RCM
Isle'N Sky's Odyssey
Jane Spearing
Jane Spearing
CMs
Prairiestorm Rich Raya Sunshine MH WCI
Doug & Brenda Richmond
Doug & Brenda Richmond
NMH GMH Elmingo's Pacific Eider WCX MH
John Hatfield
John Hatfield
Chena River Queen
James & Joanne Borsberry
James Borsberry
FTCH Glenelm's Glowing Ember
Carey Petersen
Colin McNicol
Ram River Khaki Kayla
Bob James
Bob James
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  10
Date:  June 22 2013
Judges:
Doug Richmond & Dan Floria
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
Wind River Rascal
Al McKean
Al McKean
2nd
Someday's Calla GMH MH
Robert Grill
Robert Grillf
3rd
Elmingo's With One Twist
Tim & Lorraine Duhaime
Tim Duhaime
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  6
Date:  June 22 2013
Judges:
Doug Richmond & Dan Floria
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
Hard Road Jack
Robert Sluggett
Hope Roberts
2nd
Highroller Ocean Daze
Dave Douglas
Dave Douglas
3rd
Baypoints Thousand Fathom Edge
Peter Muursepp
Peter Muursepp
 
Stake
Amateur
Dogs Entered:  22
Date:  June 23 2013
Judges:
Brian Griffin & Dan Floria
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
Atunak Of Drakeheath
Al McKean
Al McKean
2nd
FC AFC FTCH AFTCH Runnins Molly B
B. Clasby & M. Rawlins
Mickey Rawlins
3rd
FTCH AFTCH HRC Waterstrike Ramblin Bramble
Daniel Shnitka & Birgit Juergensen
Birgit Juergensen
4th
Chena River Queen
James & Joanne Borsberry
James Borsberry
RCM
Millpond Mulligan
Jane Spearing
Jane Spearing
CMs
Ram River Khaki Kayla
Bob James
Bob James
Prairestorm Rich Rayasunshine MH WCI
Doug & Brenda Richmond
Doug Richmond
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  9
Date:  June 23 2013
Judges:
Daniel Shnitka & Dixie Lane
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
Wind River Rascal
Al McKean
Al McKean
2nd
Elmingo's With One Twist
Tim Duhaime
Tim Duhaime
3rd
Brentwood's Gems One Too Many MH
Hope & Peter Roberts
Hope Roberts
4th
Someday's June Bug
Kevin Hill
Kevin Hill
RCM
Windy River's Smok'N Cedar
Carey Petersen
Carey Petersen
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  6
Date:  June 23 2013
Judges:
Daniel Shnitka, Dixie Lane & Dan Vaughan
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
Hard Road Jack
Robert Sluggett
Hope Roberts
2nd
Highroller Ocean Daze
Dave Douglas
Dave Douglas
3rd
Baypoints Thousand Fathom Edge
Peter Muursepp
Peter Muursepp