Field Trial Results for Pine Ridge Retriever Club

Stake
Open
Dogs Entered:  38
Date:  May 24, 2013
Judges:
Dennis Harwood & Connie Swanson
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
AFTCH The Springwaters Rippin Reba
Gary & Chris Mason
Lorne Langevin
2nd
AFTCH Hanjems Artful Dodger
A. Lalley; J. Rasmusen
Kevin Cheff
3rd
FTCH Mjolnirs Amazing Grace
P & J Mottola
Peter Mottola
4th
Baypoint Ruby Vroom to Davadar
D & D Broomhead
David Broomhead
RCM
Pleasant River Bufflehead
J & A Marshall
Anne Marshall
CMs
Adirondac Tea For Two
Tony Zappia
Dave Thompson
Caernac's Wise Ms Rooter
F & M Kearney
Frank Kearney
FTCH AFTCH Wynflats GPS
Heather Stewart
Lorne Langevin
FTCH AFTCH L and L's Cowboy Up
Shirley Greener
Lorne Langevin
Kapriver Ramblin Rozy
Mark Laberge
Kevin Cheff
Kapriver KRO CEO
Peter Martin
Peter Martin
 
Stake
Owner Handler Amateur
Dogs Entered:  33
Date:  May 25, 2013
Judges:
Vera Aherne & Ted Gadawski
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
FTCH SPRINGWATERS AMBER OF CROSSHARE
Ron Malton & Irene Batson
Ron Malton
2nd
FTCH AFTCH L AND L'S COWBOY UP
Shirley Greener
Shirley Greener
3rd
FTCH AFTCH WYNFLATS GPS
Heather Stewart
Heather Stewart
4th
NFTCH AFTCH OAKRIDGE rtvr GOING ALL THE WAY
Lorraine Hare
Lorraine Hare
RCM
CAERNAC'S WISE MS ROOTER
F & M Kearney
Frank Kearney
CMs
ROUGH AND READY REDNECK
D & D Martin
Donald Martin
 
Stake
JUNIOR
Dogs Entered:  14
Date:  May 25, 2013
Judges:
Boyd Rutledge & Dave Beacock
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
WINDCRESTS BLACK BEAUTY
Lorne Langevin
Chris Mason
2nd
PONDVIEWS SHE DEVIL CALYPSO
R & S. Buettner
David Thompson
3rd
AJTOPS DIFFERENT GRADE OF GUSTO
Chad Griffin
David Thompson
4th
TARNATION RUSH
Jim Ling
Jim Ling
RCM
LITTLE CREEKS AUGUST MOONSHINE
S & P Roegiers
Kevin Cheff
CMs
LAIRDS MISCHIEVIOUS CHARMER
R. Wright
Kevin Cheff
WINDCREST PICKIN UP A CRIPPLE
Derek Goldie
Lorne Langevin
BAYPOINTS LET IT RIDE
Karen Carson
Karen Carson
 
Stake
QUALIFYING
Dogs Entered:  13
Date:  May 26, 2013
Judges:
Jim Blake & Al Moroz
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
SWEETWATER TEN DEUCE ALL IN
H. Simson & L. Langois
Kevin Cheff
2nd
PILKINGTONS HEY HEY MOMMA
Alison Petrie
Lorne Langevin
3rd
FRR'S LITTLE TART
Lori Walsh
Kevin Cheff
4th
THE WHEELER DEALER
R. Dresser
Kevin Cheff
RCM
BLUENORTHS ALL REVVED UP
Boyd Rutledge
Boyd Rutledge
CMs
ROCKERINS TULLY OF STILLWATER AND TWEED
John Armstrong
John Armstrong
EBENEZERS ELEVEN THIRTY
Eden Beardsall
Eden Beardsall
MOONSHINES WHITEWATER RAPID
Mary Bixby
Kevin Cheff