Field Trial Results for Red Deer Retriever Club

Stake
Open
Dogs Entered:  29
Date:  May 31, 2013
Judges:
Don Pollock & Marg Murray
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
Grousebusters Rudy Rudy Rudy
Bruce Macdonald
Bruce Macdonald
2nd
Pekiskos Bow River Littlerocks
Laura Jones
Dan Danforth
3rd
Ram River Khaki Kayla
Bob James
Bob James
4th
Magiclabs Abe is The One
Glenn Norton
Glenn Norton
RCM
FTCH AFTCH Maralan's Kids Wanna Rock
Ian & Debby Montgomery
Ian Montgomery
CMs
FTCH AFTCH Noremac's Undertaker
Brian Griffin
Brian Griffin
 
Stake
Open
Dogs Entered:  28
Date:  June 1, 2013
Judges:
Robert Lindsay & Lois Aitken
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
FTCH AFTCH Revilo's Cutting Edge
Tom & Marg Murray
Tom Murray
2nd
Jazztime Cut To The Chase
Anna & Larry Calvert
Larry
3rd
FTCH AFTCH Bulrush Yellow Bud
Ron Bischke
Ron Bischke
4th
Prairiestorm Rich Rayasunshine
Doug & Brenda Richmond
Doug Richmond
RCM
Sweetbriar's Reacher
Stuart & Diana Mead
Stuart Mead
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  8
Date:  June 1, 2013
Judges:
Rod Spence & Tim Duhaime
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
Ram River Rainbow Royale
Dan Danforth
Dan Danforth
2nd
Bulrush Dozer
Ron Bischke
Ron Bischke
3rd
Willowrose Gunpowder ' N Lead
Diana Parsons
Diana Parsons
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  7
Date:  June 1, 2013
Judges:
Rod Spence & Tim Duhaime
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
Henry Ross of Strachan
James Strachan
James Strachan
2nd
Jazztime Delta Blues
Anna & Larry Calvert
Larry Calvert
3rd
Legacy's Emmitt's Carbon Copy
Glenn Norton
Glenn Norton
4th
Wind River Alberta Clipper
Debbie Pogson
Debbie Pogson
RCM
Bulrush Bart II
Ron Bischke
Ron Bischke
CMs
Wynflat Dark side Of The Moon
Debby Montgomery
Debby Montgomery
Baypoints Thousand Fathom Edge
Peter Muursepp
Peter Muursepp
 
Stake
Amateur
Dogs Entered:  30
Date:  June 2, 2013
Judges:
Gordon Pettit & Brian Griffin
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
FTCH AFTCH Revilo's Cutting Edge
Tom & Marg Murray
Tom Murray
2nd
Ram River Khaki Kayla
C. Robert James
Bob James
3rd
FTCH AFTCH Bulrush Yellow Bud
Ron Bischke
Ron Bischke
4th
Grousebuster Rudy Rudy Rudy
Bruce Macdonald
Bruce Macdonald
RCM
Ram River Michichi News
C. Robert James
Bob James
CMs
Bigguns Over Tucquan
Murray & Diana Murphy
Murray Murphy
Pekiskos Bow River Littlerocks
Laura Jones
Dan Danforth
FTCH Canadian Cutter
Don Pollock
Don Pollock
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  7
Date:  June 2, 2013
Judges:
Laura Jones & Diana Parsons
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
Elmingo's In Hot Pursuit
Robert Littlemore
Rob Littlemore
2nd
Westpeake Laker
Brian West
Brian West
3rd
Elmingo's With One Twist
Tim & Lorraine Duhaime
Tim Duhaime
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  7
Date:  June 2, 2013
Judges:
Diana Parsons & Laura Jones
Placing
Dog Name                                                                        
Owner                                          
Handler                                  
1st
Wynflat Dark Side Of The Moon
Debby Montgomery
Debby Montgomery
2nd
Wind River's Alberta Clipper
Debbie Pogson
Debbie Pogson
3rd
Jazztime Delta Blues
Anna & Larry Calvert
Larry Calvert
4th
Baypoints Thousand Fathom Edge
Peter Muursepp
Petermuursepp