Field Trial Results for Vancouver Island Retriever Club

Stake
Open
Dogs Entered:  23
Date:  April 26, 2014
Judges:
Wes Place and Jane Spearing
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
Black Ice's Super Sonic Scooter
Christopher Smith
Bill Petrovish
2nd
FTCH AFTCH Maralan's Kids Wanna Rock JFTR
Ian & Debby Montgomery
Ian Montgomery
3rd
FTCH AFTCH Noremacs Undertaker
Brian Griffin
Brian Griffin
4th
NMH GMH Elmingo's Pacific Eider WCX MH
John Hatfield
John Hatfield
RCM
Brentwood Gem's One too Many
Hope & Peter Roberts
Hope Roberts
CMs
Wingbusters Luke Skywalker
Gary Randall
Gary randall
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  9
Date:  April 26,2014
Judges:
Ted Haughton & Birgit Juergensen
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
Prairistorm Coastal Connexion CDX SH
Linda Page
Linda Page
2nd
The Sagacious Ground Force
Harry Williams
Harry Williams
3rd
Hard Road Jack
Robert Sluggett
Hope Roberts
4th
Emmy Lou's LA Express
Gord & Marlene Benn
Marlene Benn
RCM
Bulrush Banjo
Robert H. & Sara Harman
Rick Regamble
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  5
Date:  April 26, 2014
Judges:
Ted Haughton & Birgit Juergensen
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
Joiner's Buddy
Edward G. Tjensvold
Allyson Webster
2nd
Ram River's Spirit Of Michichi
C. Robert James
Robert James
3rd
Chief Bosun's Mate The Buffer
Graham Tyler
Graham Tyler
4th
Stremlines Pie in The Sky
Barry Kolodycuk
Rick Regamble
 
Stake
Open
Dogs Entered:  25
Date:  April 27, 2014
Judges:
Ray Ooievaar & Rick Roberts
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
Millpond Mulligan
Jane Spearing
Jane Spearing
2nd
One More Round
James Swanson
James Swanson
3rd
FTCH AFTCH Maralan's Kids Wanna Rock JFTR
Ian & Debby Montgomery
Ian Montgomery
4th
FTCH AFTCH Castile Creeks Rivers Ripple
Daniel Shnitka & Birgit Juergensen
Daniel Shnitka
RCM
Grousebusters Rudy Rudy Rudy
Bruce MacDonald
Bruce MacDonald
CMs
Wingbusters Luke Skywalker
Gary Randall
Gary Randall
Telgar's Herbie Fully Loaded
Gordon & Marlene Benn
Gordon Benn
FTCH Bigguns Over TucQuan
Murray & Diana Murphy
Murray Murphy
Ram River Michichi News
C Robert James
C Robert James
Pokolodi's Go Go Sally
Bob Lindsay
Rick Roberts
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  8
Date:  April 27, 2014
Judges:
Debby Montgomery & Al Lanigan
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
The Sagacious Ground Force
Harry Williams
Harry Williams
2nd
Hard Road Jack
Robert Sluggett
Hope Roberts
3rd
Gold n'Guns Snipers Sharpshooter MH WCX
Rick & Louise Roberts
Wes Place
4th
Emmy Lou's LA Express
Gordon & Marlene Benn
Marlene Benn
RCM
Bulrush Banjo
Robert H. & Sara Harman
Rick Regamble
CMs
Prairistorm Coastal Connexion
Linda Page
Linda Page
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  5
Date:  April 27, 2014
Judges:
Debby Montgomery & Al Lanigan
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
Ram River's Spirit Of Michchi
C. Robert James
C Robert James
2nd
Streamlines Pie in The Sky
Barry Kolodycuk
Rick Regamble
3rd
Chief Bosun's Mate The Buffer
Graham Tyler
Graham Tyler