Field Trial Results for Algoma Retriever Club

Stake
Open
Dogs Entered:  24
Date:  August 2, 2014
Judges:
Connie Swanson and Jim Andrew
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
FTCH AFTCH The Springwaters Rippin Reba
Gary and Chris Mason
Lorne Langevin
2nd
FTCH AFTCH L and L's Cowboy Up
Shirley Greener
Lorne Langevin
3rd
AFTCH High Mileage by Golly
Joan Van Damm and Stan Hughes
Stan Hughes
4th
Sweetwater Ten Deuce All In QFTR
Lise Langlois and Howard Simson
Howard Simson
RCM
FTCH Baypoint Ruby Vroom To Davadar
David Broomhead
Kevin Cheff
CMs
FTCH AFTCH Wynflat's GPS
Heather Stewart
Lorne Langevin
Handjems Artful Dodger
Alma Lalley
Kevin Cheff
Jaybar Darkside of the Moon
Jerry Younglove
Jerry Younglove
 
Stake
Amateur
Dogs Entered:  23
Date:  August 3, 2014
Judges:
John Mairs and Lee Woodhouse
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
Silver Star's Cowgirl
Scott Leonescu
Scott Leonescu
2nd
FTCH AFTCH Wynflat's GPS
Heather Steward
Lorraine Hare
3rd
Mjolnir Rip Roaring to Davadar
Darlene Broomhead
Dave Broomhead
4th
NFTCH FTCH AFTCH FC AFC L and L Just a Gigolo
Howard Simson
Howard Simson
RCM
Caspers Goast Buster of Mt Granite
Gerry Burmaster
Gerry Burmaster
CMs
AFTCH High Mileage by Golly
Joan Van Damm and Stan Hughes
Stan Hughes
NFTCH AFTCH Oakridge Going All the Way
Lorraine Hare
Lorraine Hare
FRR's Little Tart
Lori Walsh
Lori Walsh
Maxfly's Hanna Storm
Richard Cardinal
Richard Cardinal
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  17
Date:  August 2, 2014
Judges:
John Mairs and Lee Woodhouse
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
Candlewood's Talk of the Town
Fred Kampo
Kevin Cheff
2nd
Baypoint's Let it Ride
Karen Carson
Lorne Langevin
3rd
Dakota Creek Teal of Allanport
Scott Adams
Scott Adams
4th
Keys II
Fred Kampo
Kevin Cheff
RCM
Wynflat's Lady in Waiting
Heather Stewart
Lorne Langevin
CMs
Samisgunns Onyx Omega MH
Brent Samis
Brent Samis
Canoe Points Northern Wind
Tom Dalton
Tom Dalton
Baypoint;s Worth Waiting For
Robert Franey
Dan Devos
Canoe Points Wildfire
Tom Dalton
Tom Dalton
Locked 'N' Loaded Spidey
Ray Smith and Kevin Cheff
Kevin Cheff
Samisgunns Nordic Odin
Brent Samis
Brent Samis