Field Trial Results for Northern Ontario Retriever Association

Stake
Open
Dogs Entered:  42
Date:  July 31, 2014
Judges:
Ted Gadawsk and Heather Stewarti
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
FTCH AFTCH L and L's Cowboy Up
Shirley Greener
Lorne Langevin
2nd
Sweetwaters Last Precious Gem
Ray Smith
Kevin Cheff
3rd
FTCH SFTCH The Springwaters Rippin Reba
Chris & Gary Mason
Lorne Langevin
4th
Limey's Maksom of Dogleg
Karen Spencer
Kevin Cheff
RCM
NFTCH AFTCH Oakridgertvr Going All The Way
Lorraine Hare
Lorne Langevin
CMs
Kapriver Canada Idyl
Larry Coe
Lorne Langevin
AFTCH The Springwaters Mister Y of Tamsu
John Mairs
John Mairs
Maxfly's Hanna Storm
Rick Cardinal
Rick Cardinal
 
Stake
Amateur
Dogs Entered:  31
Date:  July 31, 2014
Judges:
Howard Simson and Ken Crosby
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
FTCH AFTCH FC AFC Flatland's Locked N Loaded
Bill & Connie Swanson
Connie Swanson
2nd
Mjolnir Rip Roarin To Davadar
David & Darlene Broomhead
David Broomhead
3rd
FRR's Little Tart
Lori Walsh
Lori Walsh
4th
AFTCH The Springwaters Mister Y of Tamsu
John Mairs
John Mairs
RCM
Flatlands Baydog of Allanport
Scott Adams
Scott Adams
CMs
RPM Sas
Roger Magnusson
James Dorobek
Seasides Ace of Spades
Gerry & Barbara Younglove
Gerry Younglove
Autumn Creekds Otis by The Bay
Tom Dalton
Tom Dalton
Silver Star's Cowgirl
Scott Leonescu
Scott Leonescu
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  8
Date:  August 1, 2014
Judges:
Darlene Broomhead and Lorraine Hare
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
RPM Super Charger
James Dorobek
James Dorobek
2nd
Top Ends Cool Breeze
Alison Petrie
Lorne Langevin
3rd
Candlewood's Talk of The Town
Fred Kampo
Kevin Cheff
4th
Top Ends RU Red or Blue
Gary & Chris Mason
Lorne Langevin
RCM
Baypoint's Pushing the Envelope
richard & Nancy Inculet
Dan DeVos
CMs
Baypoint's Prairie Sky
Alex Ketchie
Dan DeVos
Baypoints Idaone
Dan DeVos
Dan DeVos