Field Trial Results for BC Amateur Field Trial Club

Stake
Open
Dogs Entered:  29
Date:  June 28/14
Judges:
Bob James and Graham Tyler
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
FTCH AFTCH One More Round
Jim Swanson
Jim Swanson
2nd
FTCH AFTCH Canadian Cutter
Don Pollock
Don Pollock
3rd
FTCH Riveroak Turn Me Loose
Bob/Deirdre Kozminski/J. Wilson
Colin McNicol
4th
FTCH AFTCH Noremac's Undertaker
Brian Griffin
Brian Griffin
RCM
FTCH AFTCH Bulrush Yellow Bud
Ron Bischke
Ron Bischke
CMs
Highroller Ocean Daze
Dave Douglas
Dave Douglas
FTCH Glenelm's Glowing Ember
Carey Petersen
Carey Petersen
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  16
Date:  June 28/14
Judges:
Mickey Rawlins and Gary Randall
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
Wind River Rascal
Al McKean
Al McKean
2nd
Heads Up Feathercatch Mr. Gibbs
John/Karen Hiebert
Karen Hiebert
3rd
Great Northern Mothertucker
Donn Hall
Donn Hall
4th
Hard Road Jack
Bob Sluggett/Hope Roberts
Hope Roberts
RCM
Bulrush Attaboy from Ram River
Ron Bischke
Ron Bischke
CMs
Bulrush Dozer
Ron Bischke
Ron Bischke
Zaniri Storm Warning Ravengold
Joanne Kinnery
Joanne Kinney
Harbourcity Zaniri's Cozy Lake
Sandy Rainaldo
Joanne Kinney
 
Stake
Open
Dogs Entered:  30
Date:  June 29/14
Judges:
Daniel Shnitka and Doug Richmond
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
FTCH AFTCH One More Round
Jim Swanson
Jim Swanson
2nd
FTCH AFTCH Noremac's Undertaker
Brian Griffin
Brian Griffin
3rd
FTCH AFTCH Riveroak Turn Me Loose
Bob/Deirdre Kozminski/J. Wilson
Colin McNicol
4th
Battle River Perro
Bob Kozminski
Colin McNicol
RCM
FTCH AFTCH Bulrush Yellow Bud
Ron Bischke
Ron Bischke
CMs
Foxhall's Promise Keeper
Chris Allaire
Chris Allaire
Clubmead's Lucky Lady
Susan Shearer/Margot Wikjord
Gary Randall
FTCH AFTCH Millpond Mulligan
Jane Spearing
Jane Spearing
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  11
Date:  June 29/14
Judges:
Dave Douglas and Rod Neterer
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
Joiner's Buddy
Edward Tjensvold
Allyson Webster
2nd
Baypoint's Thousand Fathom Edge
Peter Muursepp
Peter Muursepp
3rd
Rambing Rose II
Harry Bennetts
Harry Bennetts
4th
Ram River's Spirit of Michichi
Bob James
Bob James
RCM
Zaniri's Fire Bear
Joe/Bev Tecklenborg
Bev Tecklenborg
CMs
Nighthaven's Bulrush Samson
Ron Bischke
Ron Bischke
He's All Jacked Up
Donn Hall
Donn Hall
Creekside's Mr. Tug
Warren Price
Colin McNicol
Bulrush Attaboy From Ram River
Ron Bischke
Ron Bischke