Field Trial Results for Long Point Retriever Training Club

Stake
Open
Dogs Entered:  53
Date:  June 6-7, 2014
Judges:
Ted Gadawski and Jim Ling
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
FTCH Biggun's Mister Bo Jangles
William Hoyt
Charles Dygos
2nd
Sweetwater Ten Deuce All In QFTR
Howard Simson & Lise Langlois
Kevin Cheff
3rd
Baypoint's Park Avenue
Di Howard
Dan DeVos
4th
Bluegoose Lightening Rose
Roy Vincent
Charles Dygos
RCM
FTCH Handjens Artful Dodger
Alma Lalley & Judy Rasmussen
Ray Smith
CMs
FTCH AFTCH L and L's Cowboy Up
Shirley Greener
Lorne Langevin
AFTCH High Mileage By Golly
Stan Hughes & Joan Van Danne
Stan Hughes
NFTCH FTCH AFTCH Oakridgertvr Going All The Wat
Lorraine Hare
Lorraine Hare
Silver Star's Cowgirl
Scott Leonescu
Ray Smith
Millpond Musket Man QFTR
Medie Robinson
Medie Robinson
Dana's Keena of Longpoint
Vera Aherne
Dan DeVos
 
Stake
Amateur
Dogs Entered:  34
Date:  June 7-8, 2014
Judges:
Scott Adams & Dona Martin
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
Seaside's Ace of Spades
Jerry & Barb Younglove
Jerry Younglove
2nd
Castile Creek Cinnamon Tia
Bryon Samis
Bryon Samis
3rd
Jaybar Dark Side of the Moon
Jerry & Barb Younglove
Barb Younglove
4th
FTCH AFTCH FC AFC Flatlands Locked N Loaded
Bill & Connie Swanson
Connie Swanson
RCM
FTCH AFTCH L and L's Cowboy Up
Shirley Greener
Karen Carson
CMs
Baby Ducks Voo Doo Thing
Al Custers
Al Custers
Whittlesey's Better Believe It
Glen Bydwell
Glen Bydwell
The Whealer Dealer
Richard & Connie Dresser
Richard Dresser
Sunrise Over Coletta Bay
Gar & Sue Clark
Gar Clark
AFTCH Baypoint's Hit and Miss
Lorraine Hare
Lorraine Hare
Baypoints Bayou Bob
Bob Cottrell
Bob Cottrell
NFTCH FTCH AFTCH Oakridgertvr Going All The Way
Lorraine Hare
Lorraine Hare
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  15
Date:  June 7, 2014
Judges:
Greg MacInnis & Chris Mason
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
Pilkingtons Hey Hey Mama
Alison Petrie
Alison Petrie
2nd
AJTop's Different Grade Of Gusto
Chad Griffin
Dave Thompson
3rd
Baypoints Let It Ride
Karen Carson
Karen Carson
4th
Marsh Grass Jewel
Jenny & Larry DeLeemans
Jenny DeLeemans
RCM
Baypoint's Worth Waiting For
Robert Jr & Amy Sue Franey
Dan DeVos
CMs
Baypoint's Pretty Boy Floyd
Ann & Jim Gardner
Dan DeVos
Wynflat's Lady In Waiting
Heather Stewart
Lorne Langevin
Bluegoose Post Digger
Ron Modesto
Chuck Dygos
Amarillo Bone Collector
Dave Wardle
Dave Wardle
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  11
Date:  June 8, 2014
Judges:
Greg MacInnis & Dave Wardle
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
Keys II
Fred Kampo
Ray Smith
2nd
Candlewood's Talk of the Town
Fred Kamp
Ray Smith
3rd
RPM Super Charger
James Dorobek
James Dorobek
4th
War Horse Mac
Bryon Fritz
Charles Dygos