Field Trial Results for York Retriever Field Trial Club

Stake
OPEN
Dogs Entered:  44
Date:  JUNE 20,21, 2014
Judges:
RICHARD DRESSER AND JERRY POZZEBON
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
FTCH HANDJEMS ARTFUL DODGER
ALMA LALLEY AND JUDY RASMUSEN
RAY SMITH
2nd
KAPRIVER CANADA IDYL
LARRY COE
LORNE LANGEVIN
3rd
SWEETWATER TEN DEUCE ALL IN QFTR
HOWARD SIMSON AND LISE LANGLOIS
RAY SMITH
4th
FTCH AFTCH WYNFLAT'S GPS
HEATHER STEWART
LORNG LANGEVIN
RCM
FTCH AFTCH L&L'S COWBOY UP
SHIRLEY GREENER
LORNE LANGEVIN
CMs
FTCH BLUEGOOSE LIGHTEN UP
RON AND LEONA MODESTO
CHARLES DYGOS
FTCH BIGGUNN'S MISTER BOJANGLES
WILLLIAM HOYT
CHARLES DYGOS
MAXFLY'S HANNA STORM
RICK CARDINAL
CHARLES DYGOS
SILVER STAR'S COWGIRL
SCOTT LEONESCUE
RAY SMITH
FTCH AFTCH BAYPOINT RUBY VROOM TO DAVADAR
DARLENE AND DAVE BROOMHEAD
RAY SMITH
AFTCH SEADISE MARSH GHILLIE
DENNIS VOIGT AND FIONA MCKAY
DENNIS VOIGT
 
Stake
AMATEUR
Dogs Entered:  32
Date:  JUNE 21,22,2014
Judges:
GERRY BURMASTER AND GARY MASON
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
AFTCH SEASIDE MARSH GHILLIE
DENNIS VOIGT AND FIONA MCKAY
DENNIS VOIGT
2nd
BAYPOINTS BAYOU BOB
BOB COTTRELL
BOB COTTRELL
3rd
FC AFCH FTCH AFTCH FLATLANDS LOCKED N LOADED
CONNIE AND BILL SWANSON
CONNIE SWANSON
4th
NFTCH AFTCH FC AFCL L&L JUST A GIGOLO
HOWARD SIMSON & LISE LANGLOIS
LEE WOODHOUSE
RCM
KAPRIVER CANDA IDLY
LARRY COE
LARRY COE
CMs
BLUENORTH'S ALL REVVED UP
BOYD RUTLEDGE & GUYLAINE MAILLOUS
BOYD RUTLEDGE
MY ROOTS ARE BLACK
GARY AND BRENDA BALL
GARY BALL
KAPRIVER RAMBLINROZY
MARK AND SIRKKA LABERGE
MARK LABERGE
LIMEY'S MAKSIM OF DOGLEG
KAREN SPENCER
HOWARD SIMSON
 
Stake
QUALIFYING
Dogs Entered:  29
Date:  JUNE 21, 2014
Judges:
JIM ANDREW AND AL CUSTERS
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
WYNFLATS LADY IN WAITING
HEATHER STEWART
LORNE LANGEVIN
2nd
AMARIOOL BONE COLLECTOR
DAVID WARDLE
DAVE WARDLE
3rd
BAYPOINT'S PRETTY BOY FLOYD
AND AND JIM GARDNER
DAN DEVOS
4th
AUTUMN CREEKS OITS BY THE BAY
TOM DALTON
TOM DALTON
RCM
JERRYRU'S EBONY ROSE
JUDE DENIESE
JUDE DENIESE
CMs
KEYS II
FRED KAMPO
RAY SMITH
CANOE POINTS NORTHERN WIND
TOM DALTON
TOM DALTON
SAMIS GUNN'S NORDIC ODIN
BRENT SAMIS
BRENT SAMIS
BAYPOINTS WOTH WAITING FOR
AMY SUE & ROBERT J. FRANEY, JR
DAN DEVOS
LOCKED N LOADED SPIDEY
KEVIN CHEFF & RAY SMITH
RAY SMITH
WALKING TALLS BOOMERANG SMACK
JUDE DENIESE AND AMBER GIFFON
JUDE DENIESE
 
Stake
JUNIOR
Dogs Entered:  14
Date:  JUNE 22, 2014
Judges:
JIM ANDREW AND AL CUSTERS
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
TOPENDS RU RED OR BLUE
GARY AND CHRIS MASON
LORNE LANGEVIN
2nd
CANDLEWOODS TALK OF THE TOWN
FRED KAMPO
RAY SMITH
3rd
LOCKED N LOADED SPIDEY
KEVIN CHEFF AND RAY SMITH
RAY SMITH
4th
PLUMBCRAZY'S BUSY BEE
DENNIS AND JUDY HARWOOD
DENNIS HARWOOD
RCM
NIAGARA'S HIGH SPEED PURSUIT
GERALD WHITE
GERALD WHITE
CMs
EASTERN SHORES ROCKIN THE BOAT
JIM HASKINS
DAN DEVOS
WAR HORSE MAC
BYRON FRITZ
DENNIS HARWOOD