Field Trial Results for Labrador Retriever Club of Central Ontario

Stake
OPEN
Dogs Entered:  51
Date:  MAY 8, 2014
Judges:
DAVID THOMPSON & LEE WOODHOUSE
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
FTCH ALEXUS PURSUIT OF PERFECTION
Lynn Kimball
Lynn Kimball
2nd
FTCH AFTCH WYNFLAT'S G.P.S
Heather Stewart
Lorne Langevin
3rd
GMH BAYPOINTS LICORICE TWIST MH
Shirley Greener
Lorne Langevin
4th
THE SPRINGWATERS MISTER Y OF TAMSU
John Mairs
Lorne Langevin
RCM
AFTCH BAYPOINTS HIT AND MISS
Lorraine Hare
Lorne Langevin
CMs
FTCH BIGGUNNS MISTER BO JANGLES
William Hoyt
Chuck Dygos
LIMEYS MAKSIM OF DOGLEG
Karen Spencer
Kevin Cheff
KAPRIVER RAMBLINROZY
Mark Laberge
Kevin Cheff
FTCH BAYPOINTS MY GIRL
Grady Hartzog
Dan Devos
FTCH FLATLANDS LOCKED N LOADED
Connie Swanson
Connie Swanson
BLUEGOOSE LITTLE CLEA
Charles Dygos
Chuck Dygos
 
Stake
AMATEUR ONE
Dogs Entered:  36
Date:  MAY 9, 2014
Judges:
Lorraine Hare & Richard Dresser
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
ROUGH AND ROWDY REDNECK
Donald & Dona Martin
Donald Martin
2nd
BANANA WHO
Al Moroz
Al Moroz
3rd
FTCH AFTCH WYNFLAT'S G.P.S.
Heather Stewart
Heather Stewart
4th
SHE:KON CRANKY WARRIOR
Jim Green
Jim Green
RCM
THE SPRINGWATERS MISTER Y OF TAMSU
John Mairs
John Mairs
CMs
LIMEY'S MARSIM OF DOGLEG
Karen Spencer
Howard Simson
 
Stake
AMATEUR TWO
Dogs Entered:  44
Date:  MAY 11, 2104
Judges:
Charles Dygos & Chris Bayles
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
BANANA WHO
Al Moroz
Al Moroz
2nd
FTCH AFTCH WYNFLAT'S G.P.S.
Heather Stewart
Heather Stewart
3rd
AFTCH SEASIDE MARSH GHILLIE
Dennis Voigt & Fiona McKay
Dennis Voigt
4th
BLUENORTH'S ALL REVVED UP
Boyd Rutledge & Guviaine Mailloux
Boyd Rutledge
RCM
FTCH AFTCH THE SPRINGWATERS RIPPIN REBA
Gary & Chris Mason
Chris Mason
CMs
AFTCH HIGH MILEAGE BY GOLLY
Stan Hughes & Joan Van Damme
Stan Hughes
FTCH AFTCH L AND L'S COWBOY UP
Shirley Greener
Karen Carson
NFTCH FTCH AFTCH FC AFC L AND L JUST A GIGOLO
Howard Simson & Lise Langlois
Howard Simson
GMH BAYPOINTS LICORICE TWIST MH
Shirley Greener
Karen Carson
THE SPRINGWATERS MISTER Y OF TAMSU
John Mairs
John Mairs
FTCH AFTCH BAYPOINTS MS FRENCHY
Laurent LeBlanc
Laurent LeBlanc
KAPRIVER CANADA IDYL
Larry Coe
Heather Stewart
LUCKYDUX DRAKEHAVEN HOT TICKET
Andrea Carlson
Andy Carlson
 
Stake
JUNIOR
Dogs Entered:  7
Date:  MAY 11, 2014
Judges:
Gary Mason & Richard Deeds
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
AJ TOP'S DIFFERENT GRADE OF GUSTO
Chad Griffin
Chad Griffin
2nd
BLUENORTH'S TRUDGING THE ROAD
Trevor Dickens
Trevor Dickens
3rd
RPM SUPER CHARGER
James Dorobek
James Dorobek
4th
WAR HORSE MAC
Bryon Fritz
Bryon Fritz