Field Trial Results for Pine Ridge Retriever Club

Stake
Open
Dogs Entered:  51
Date:  May 23-24, 2014
Judges:
Howard Simson; Chris Bayles
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
AFTCH Handjems Artful Dodger
Alma Lalley & J. Rasmusen
Kevin Cheff
2nd
FTCH AFTCH Wynflat's GPS
Heather Stewart
Lorne Langevin
3rd
FTCH AFTCH L And L's Cowboy Up
Shirley Greener
Lorne Langevin
4th
AFTCH Seaside Marsh Ghillie
Dennis Voigt/Fiona McKay
Dennis Voigt
RCM
Bluegoose Lightening Rose
Ray Vincent
C. Dygos
CMs
Maxfly's Pied De Vent
Michael Zelman
C. Dygos
Rough And Rowdy Redneck
D & D Martin
Don Martin
Kapriver Ramblinrozy
Mark LaBerge
Kevin Cheff
Ajtop Cruisin With the Pirate
Tom Sullivan
Dave Thompson
Baypoints Hit and Miss
Lorraine Hare
Lorne Langevin
 
Stake
Owner Handler Amateur
Dogs Entered:  27
Date:  May 24-25, 2014
Judges:
Ross Peden, Ron LaDuke
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
The Springwaters Mister Y of Tamsu
John Mairs
John Mairs
2nd
Baypoint Ruby Vroom To Davadar
D & D Broomhead
Dave Broomhead
3rd
Love That Precious Cargo
D & D Martin
Don Martin
4th
Pilkingtons Ruby Blues Day
Ken Crosby
Ken Crosby
RCM
FTCH AFTCH Baypoints Ms Frenchy
Laurent LeBlanc
Laurent LeBlanc
CMs
Baypoints Bayou Bob
Bob Cottrell
Bob Cottrell
Rough and Rowdy Redneck
D & D Martin
Don Martin
AFTCH Seaside Marsh Ghillie
D Voigt & F. McKay
D. Voigt
AFTCH Gahonks Over the Limit
Richard Deeds
Richard Deeds
FTCH AFTCH Wynflats G P S
Heather Stewart
Heather Stewart
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  12
Date:  May 24, 2014
Judges:
Rick Cardinal, Tony Zappia
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
Bluenorth's Trudging the Road
Trevor Dickens
Trevor Dickens
2nd
War Horse "Mac"
Bryon Fritz
C. Dygos
3rd
Baypoints Pushing The Envelope
R & N Inculet
Dan DeVos
4th
Locked "N' Loaded Spidey
K. Cheff & Ray Smith
Ray Smith
RCM
Eastern Shores Rockin the Boat
Jim Haskins
Dan DeVos
CMs
Candlewoods Talk of the Town
Fred Kampo
Kevin Cheff
Ajtops Different Grade of Gusto
Chad Griffin
Chad Griffin
Keys II
Fred Kampo
Kevin Cheff
Topends RU Red or Blue
Chris & Gary Mason
Chris Mason
Niagara's High Speed Pursuit
Gerald White
Gerald White
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  12
Date:  May 25, 2014
Judges:
Rick Cardinal; Al Moroz
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                            
Handler                                           
1st
Three Points Prodigal Son
Wm. Kennedy
Wm. Kennedy
2nd
Bluegoose Post Digger
Ron Modesto
C. Dygos
3rd
Baypoints Pretty Boy Floyd
A & J Gardner
Dan DeVos
4th
Ajtops Different Grade of Gusto
Chad Griffin
Dave Thompson
RCM
Pilkingtons Hey Hey Momma
Alison Petrie
Lorne Langevin
CMs
Amarillo Bone Collector
Dave Wardle
Dave Wardle
Walking Tall's Boomerang Smack
J. DeNiese & A. Griffen
J. DeNiese