Field Trial Results for Upper Island Retriever Club

Stake
Junior
Dogs Entered:  5
Date:  August 8, 2015
Judges:
Daniel Shnitka & Allan Lanigan
Placing
Dog Name                                                                                      
Owner                                                               
Handler                                           
1st
BRENTWOOD GEM'S DOUBLE SHOT
Hope and Peter Roberts
Wes Place
2nd
BRENTWOOD GEM'S JET BLACK CD JH
John Costello
John Costello
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  12
Date:  August 8, 2015
Judges:
Daniel Shnitka & Allan Lanigan
Placing
Dog Name                                                                                      
Owner                                                               
Handler                                           
1st
HEADS UP DELTA DASH MH WCX
Anne Everett
Anne Everett
2nd
JOINER'S BUDDY
Edward G. Tjensvold
Allyson Webster
3rd
OTCH GMH PRAIRIESTORM COASTAL CONNEXION QFTR
Linda Page
Linda Page
4th
HEADS UP CRIMSON FLAYM THOR SH WCX
Dave Thompson, Brenda McLean
Dave Thompson
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  5
Date:  August 9, 2015
Judges:
Allan Lanigan & Barb Loree
Placing
Dog Name                                                                                      
Owner                                                               
Handler                                           
1st
BRENTWOOD GEM'S DOUBLE SHOT
Hope and Peter Roberts
Wes Place
2nd
BRENTWOOD GEM'S SUPER GENES
Wesley J. Place
Wes Place
3rd
BRENTWOOD GEM'S JET BLACK CD JH
John Costello
John Costello
 
Stake
Qualifying
Dogs Entered:  11
Date:  August 9, 2015
Judges:
Allan Lanigan & Barb Loree
Placing
Dog Name                                                                                      
Owner                                                               
Handler                                           
1st
HEADS UP DELTA DASH MH WCX
Anne Everett
Anne Everett
2nd
OTCH GMH PRAIRIESTORM COASTAL CONNEXION QFTR
Linda Page
Linda Page
3rd
BULRUSH BANJO
Robert H. Harman, Sara M. Harman
Robert H. Harman
4th
JOINER'S BUDDY
Edward G. Tjensvold
Allyson Webster
RCM
PRAIRIESTORM DYNAMITE
Lynne Johnson
Lynne Johnson