Field Trial Results for Northern Ontario Retriever Association

Stake
Open
Dogs Entered:  28
Date:  July 30, 2015
Judges:
Gary Mason & Wayne Anderson
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                               
Handler                                           
1st
FTCH Handjems Artful Dodger
Jim Dorobek
Jim Dorobek
2nd
AFTCH Seaside Marsh Ghillie
Fiona McKay & Dennis Voigt
Dennis Voigt
3rd
AFTCH High Mileage By Golly
J. Van Damme & Stan Hughes
Stan Hughes
4th
AFTCH Maxfly's Hanna Storm
Richard Cardinal
Rick Cardinal
RCM
Kapriver Ramblin Rozy
Sirkka & Mark Laberge
Ray Smith
CMs
FTCH FC AFC Alexus Pursuit of Perfection
Madeline & Robert Kimball
Ray Smith
Dutchman's Creek Lady
Jim & Sheila Andrew
Jim Andrew
Sunrise Over Coletta Bay
Garth & Susan Clark
Garth Clark
Caspers Goast Buster Of Mt Granite
Gerry Burmaster
Gerry Burmaster
 
Stake
Amateur
Dogs Entered:  22
Date:  July 30,2015
Judges:
Chris Mason & Mark Laberge
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                               
Handler                                           
1st
Suzy Pond Dancer
Tina Leblanc & Greg Larden
Greg Larden
2nd
Caspers Goast Buster of Mt Granite
Gerry Burmaster
Gerry Burmaster
3rd
FRR's Little Tart
Lori Walsh
Lori Walsh
4th
Kapriver KRO CEO
Peter Martin
Peter Martin
RCM
Limey's Maksim of Dogleg
Karen Spencer
Karen Spencer
CMs
AFTCH Sweetwater Ten Deuce All In
Lise Langlois & Howard Simson
Howard Simson
Silver Star's Cowgirl
Scott Leonescu
Scott Leonescu
AFTCH Bluenorth's All Revved Up
Guylaine Mailloux & Boyd Rutledge
Boyd Rutledge
 
Stake
Junior
Dogs Entered:  10
Date:  July 31,2015
Judges:
Richard Deeds & Irene Batson
Placing
Dog Name                                                                              
Owner                                                               
Handler                                           
1st
Flint River's Fifty Shades of Blue
Connie & Richard Dresser
Ray Smith
2nd
Fivespot
Fred & Sue Kampo
Ray Smith
3rd
Candlewood's One More
Fred & Sue Kampo
Ray Smith
4th
Alaska Gold & Diamond Girl
Lynn & Robert Kimball
Ray Smith
RCM
Maxfly's Recon
Vic Ricci
David Thompson
CMs
FRR's Ray of Sunshine
David & Darlene Broomhead
Ray Smith